Ako namiešať správny tímový koktail?

Na to, aby ste identifikovali a využili príležitosti na rast, potrebujete vybudovať správny tím. Typ osobnosti je pritom rovnako dôležitý ako technické zručnosti.

Tím je vynikajúci nielen preto, ako v ňom ľudia spolupracujú, je tam toho viac. Skvelý tím má vlastný druh alchýmie, ktorá priťahuje ľudí, a spolu s vášňou prináša exponenciálny rast. Zostavenie perfektného tímu sa často považuje za šťastie a nie výsledok úsudku, ale nie je to tak. Je to výsledok mnohoročných skúseností lídra tímu, ktorý vďaka tomu, že je odborníkom vo svojom odbore, dokáže nájsť vhodnú kombináciu zručností a postojov. Ak nasledujete zopár jednoduchých zásad, môžete vytvoriť niekoľko veľmi silných kombinácií talentov.

Typ osobnosti a správanie

Náš vlastný výskum tímov, ktoré prinášajú najlepšie výsledky pre našich klientov, túto teóriu podporil a zistili sme, že vo všeobecnosti sa bavíme o kombinácií piatich odlišných správaní:

1. Altruizmus

Tí, ktorí prejavujú altruistický prístup sa zaujímajú o širší ekosystém a vytvárajú viac príležitostí na spoluprácu a zdieľanie poznatkov.

2. Kreatívne myslenie

Zameriavajú sa na inovácie, vytvárajú nové a odlišné. Medzi príklady spoločností, ktoré mali silnú dynamiku v tomto indexe, patria Uber a Airbnb.

3. Prispôsobenie

Zamestnanci sa dokážu asimilovať a byť spokojní s neustálou zmenou tempa a vedia, kedy ísť ďalej, ak smer alebo nápad nefunguje. Tento typ osobnosti je kľúčom k postoju „rýchlo zlyhajte a ešte rýchlejšie sa učte“, ktorý prijali spoločnosti ako Tencent a Adobe.

4. Pragmatizmus

Členovia tímu, ktorí nemajú problém sa venovať detailom a procesom, ktorí si uvedomujú ich potrebu a vedia udržať smer v stresových situáciách.

5. Zameraní na výsledky

Tí, ktorí veľmi prirodzene na seba berú zodpovednosť, sú organizovaní a energeticky usmerňujú tím k úspechu skupiny. Sú to špecialisti, ktorí sa často stávajú trénermi alebo lídrami.

Ako udržiavať záujem vo výkonnom tíme

Zatiaľ, čo jasnosť účelu a riadenie času môže doručiť ktorýkoľvek kompetentný manažér, splnenie emocionálnych potrieb tímu vyžaduje zručnosť v oblasti emočnej inteligencie. Je to preto, že ide o viac než len zostavenie tímu so správnymi schopnosťami a postojom. Múdra selekcia kompetentných členov tímu sa môže rýchlo zvrátiť bez jasných cieľov a neustálej korekcie kurzu od skúseného vedúceho.

Práca, ktorú tím vykonáva, a spôsob, akým je vedený, musí tiež zodpovedať jeho emocionálnym a intelektuálnym potrebám.

Tímy, ktorým sa darí, sú prepojené cez vzájomné porozumenie a rešpektovanie vízie a hodnôt tímu. Toto zdieľané prepojenie vyžaduje, aby tréner alebo líder bol jasný v tom, čo je spoločný cieľ, aj keď ľudia, s ktorými pracujú, majú iné osobné hodnoty.

Inšpirácia z futbalového prostredia

Claudio Ranieri napriek očakávaniam doviedol anglický futbalový tím Leicester City k víťazstvu Premier League 2016 (sezónu predtým bojovali o udržanie sa v lige). Tím hral ako skupina jednotlivcov. Ranieri potreboval nájsť spôsob, ako hráčov spojiť. Jeho riešením bolo pozvať ich všetkých do jeho domu na pizzu. Na prvý pohľad jednoduché gesto, ale on tým vytváral kultúru otvorenosti a svojimi činmi ilustroval, že všetci sú si rovní a že ako jeden tím hrajú o rovnakú cenu.

Stručne povedané, tímy, ktoré rastú a prosperujú, majú tri základné komponenty; jednotlivcov s príslušnými zručnosťami a túžbou ich neustále zdokonaľovať; kolektívne postoje, ktoré vo väčšine situácií dopĺňajú tím a konzistentné vedenie, ktoré nielen dokáže určiť smer, ale aj spoľahlivo korigovať kurz k jeho dosiahnutiu.

Zdieľať:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

MEDIACOM BLOG

Súvisiace články

MediaCom News – Jún 2020

Aj v júni sme pre Vás pripravili krátky súhrn aktualít, zaujímavostí a noviniek zo sveta médií, marketingu a sociálnych sietí. Facebook postupne zavádza možnosť realizovať

Našli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám, s čím potrebujete pomôcť a získajte úvodnú konzultáciu zadarmo!