Aký prístup by mala zaujať značka ku komunikácií na sociálnych sieťach?

Vírus COVID-19 neovplyvňuje len správanie jednotlivcov (spotrebiteľov) na sociálnych sieťach, ako sme si zhrnuli v poslednom článku, ale vyvoláva aj mnoho otázok a diskusií o tom, ako by mali značky k tejto problematike na svojich sociálnych sieťach pristupovať a či by mali na súčasnú korona problematiku vôbec reagovať.

Spotrebiteľov (predstavme si pod nimi zo social hľadiska fanúšikov, či followerov značiek) nezaujímajú už len produkty ako také, ale aj hodnoty značiek a ich názor na korona krízu. Kvôli karanténnym obmedzeniach už viaceré obchody a prevádzky zavreli svoje brány a firmy zvažujú prepúšťanie, je teda potrebné zvoliť na sociálnych sieťach citlivú formu komunikácie tzv. sensitive brand messaging.

Nezáleží na tom, v akom segmente daná značka pôsobí, či v akej krajine alebo krajinách sídli, jej spotrebitelia sa s najväčšou pravdepodobnosťou o korona krízu naozaj zaujímajú. Preto je dôležité aspoň okrajovo zareagovať, nezostať ticho a v ústraní. Je dôležité zachovať balans a neurobiť si z korona krízy marketing.

Zostať ticho sa v týchto časoch môže ukázať ako tá najhoršia možnosť. Ľudia, resp. followeri chcú vidieť proaktívny prístup zo strany značky. Podľa prieskumu Kantar Covid-19 Barometer až 67% zákazníkov očakáva od značiek proaktivitu, ich úlohou je poskytnúť pomoc pri riešení problémov zákazníkov, ktoré riešia (aj v súvislosti so vzniknutou situáciu). Práve sociálne média ponúkajú ten najjednoduchší spôsob komunikácie medzi značkou a jej spotrebiteľmi. Buďte prítomní, ľudia aktuálne trávia na telefóne a na sociálnych sieťach v priemere 10+ hodín denne, dajte im odpovede na otázky, ktoré ich zaujímajú:

  • čo daná značka robí, aby ochránila svojich zamestnancov a svojich zákazníkov v bezpečí,
  • akú pomoc poskytuje,
  • ako sa napr. rieši vrátenie alebo zrušenie objednávok,
  • čo môžem od značky v týchto časoch očakávať?

 

Značky potrebujú byť autentické a vnímať aktuálnu situáciu z perspektívy spotrebiteľa a z perspektívy ľudskosti.

Kľúčovým slovami v čase korona sú empatiaskutočná pridaná hodnota.

Každá značka by mala poznať svoje publikum, mala by vedieť definovať výzvy, ktorým v súčasnej kríze čelí, prehodnotiť svoj marketingový plán a otvorene so svojim publikom komunikovať, počúvať ho a ponúkať mu, čo hľadá. Všetko sa momentálne točí okolo lojality. Ukážte svojim zákazníkom svoju dobrú vôľu, popracujte na svojom vzťahu s nimi, ktorý po skončení tejto krízy veľmi oceníte. Zdieľajte s nimi príbehy svojich zamestnancov, procesov vo firme, či históriu značky. Podporte svojich zákazníkov tým, že im ukážete, že sme všetci na jednej lodi a spolu to zvládneme. Vysvetľujte im situáciu v akej ste sa ocitli, podporte ich v „social distancing“ a pripomínajte im, že všetci sa navzájom musíme chrániť.  Zdieľajte s nimi radostné, veselé a zároveň podporné príbehy.

Social Distancing poňalo mnoho značiek ako Volkswagen, Audi či McDonald’s naozaj kreatívne, tým, že upravili vizuály svojej identity, presvedčte sa na vlastné oči.

Autor:

Katarína Bizubová, Klaudia Šupáková

Zdieľať:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

MEDIACOM BLOG

Súvisiace články

influenceri-natacanie-reels-instagram-tiktok

Tretia vlna nášho Influence Power Index-u je na svete

Aj v roku 2021 prichádzame spoločne so sesterskými agentúrami Group M, Mindshare a Wavemaker, s aktuálnou verziou unikátneho nástroja IPI (Influence Power Index). Tentokrát vám priblížime už v poradí

Našli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám, s čím potrebujete pomôcť a získajte úvodnú konzultáciu zadarmo!