Tipy a triky – ako zabaviť deti počas Vášho home office

Možno aj Vy patríte medzi tých, ktorí sme s príchodom COVID-19 museli zmeniť svoje pracovné prostredie. Útulnú kanceláriu sme vymenili za domácu pracovňu či dokonca jedálenský stôl v kuchyni. Nie sme však jediní, ktorí museli zmeniť svoj zaužívaný denný režim. Svoje brány boli nútené zavrieť aj všetky škôlky a tiež základné a stredné školy. Čo v tomto prípade znamená jediné – deti sú doma.

Time management je dôležitý

V prvom rade je potrebné, správne si rozdeliť deň medzi pracovný časčas na hranie s deťmi. Vďaka tomu si aj Vy aj Vaše deti zachováte akú takú pravidelnosť a aspoň časť z Vášho bežného režimu. Naplánovanie denného režimu môžete urobiť už večer predtým alebo si jednoducho vytvoriť týždenný plán s režimom na každý pracovný deň.

Ako na to?

Na vytvorenie takéhoto plánu môžete využiť väčší výkres alebo napr. magnetickú tabuľu. Pomocou farebných samolepiacich blokov, rôznych nálepiek alebo magnetiek, na ktoré napíšete čas pre jednotlivé aktivity, si môžete vytvoriť vlastný rozvrh dňa. Viete si tak vytvoriť efektívny časový harmonogram jednotlivých dní v týždni. Pri menších deťoch, ktoré ešte nevedia čítať, môžete využívať obrázky alebo fotografie, napr. ako si dieťa umýva zuby, ako obeduje, ako sa hrá vonku a podobne. Každý večer pred spaním si všetci spoločne môžete prejsť plán na nasledujúci deň.

 

Zabezpečiť dodržiavanie naplánovaného denného režimu je nevyhnutné a bez ústupkov. Týka sa to najmä menších detí a škôlkarov do 4 rokov, ktorí sú počas dňa zvyknutí na ich rutinný poobedný spánok. Časť dňa, počas ktorého Vaše dieťa spí, môžete preto efektívne využiť na prácu alebo ešte lepšie, na naplánovanie dôležitých pracovných telefonátov. Je to ideálny čas na využitie tých pracovných povinností, pri ktorých potrebujete maximálny kľud a sústredenie. Pri väčších deťoch je naplánovanie si pracovných povinností o niečo jednoduchšie. Keď máte dôležitú poradu alebo konferenčný hovor, naplánujete Vašej ratolesti pozeranie rozprávky, obľúbenú hru alebo akúkoľvek inú aktivitu, pri ktorej sa zabaví aj bez Vašej asistencie.

Akou aktivitou zabaviť deti v čase, keď potrebujeme pracovať?

Malé deti, malé starosti, veľké deti, veľké starosti

Tak ako to teda je? Výber vhodnej aktivity závisí aj od veku dieťaťa, najmä ak potrebujeme, aby sa Vaša ratolesť, príp. ratolesti, zabavili chvíľku samé. Pri školákoch to môže byť o niečo jednoduchšie, nakoľko základné a stredné školy využívajú online výučbu. V súčasnej dobe však existuje viacero možností, vďaka ktorým naša práca z domu (aj popri deťoch) môže byť jednoduchšia:

1. Fantázii sa medze nekladú

Zabaviť deti môžete prostredníctvom rôznych kreatívnych aktivít, ako sú napr. kreslenie, vymaľovávanie, obkresľovanie, čítanie či stavanie hradov a domčekov z kociek a lega. Tvorenie obrázkov a kresieb môžete ozvláštniť vystrihovaním rôznych farebných predmetov (pri menších deťoch môžu najskôr rodičia dopomôcť s vystrihovaním), následným nalepovaním alebo tiež vysypávaním prostredníctvom farebného piesku. Deti môžu kresliť aj podľa nejakej predlohy, ktorú im Vy vyberiete, vďaka čomu budú môcť objavovať nové predmety, farby, čísla, či rastlinky a zvieratá, alebo sa hravou formou naučiť abecedu.

2. DIY alebo Urob si sám

Hoci to môžeme zaradiť medzi predchádzajúce kreatívne aktivity, tvorivé dielne jednoznačne patria medzi obľúbené činnosti, a to nie len u detí. Vytváranie či modelovanie rôznych predmetov z papiera, plastelíny, servítok, ale aj napr. z cesta môže Vaše deti zabaviť na niekoľko hodín. Na internete existujú rôzne jednoduchšie, ale aj náročnejšie video návody alebo obrázkové postupy, prostredníctvom ktorých deti môžu rozvíjať svoju tvorivú stránku a častokrát pri nich môžete využiť aj predmety, ktoré sa bežne nachádzajú u Vás v domácnosti. Stačí do Google zadať DIY pre deti a uvidíte, koľko rôznych nápadov od výmyslu sveta existuje.

3. Učenie online

Či už patríte medzi rodičov, ktorým to neprekáža, alebo medzi tých, ktorí sú striktne proti, vyhnúť sa pri deťoch používaniu moderných technológií je v súčasnosti veľmi náročné. Pri dobre nastavenom režime sa však dajú využiť rôzne atraktívne online kurzy a lekcie, ktoré môžu deti počas Vašej neprítomnosti nie len zabaviť, ale aj niečo naučiť. Napr. na stránke www.ucimsadoma.sk sú pre deti rôznych vekových kategórii vymyslené zadania, na ktorých deti môžu hravou formou pracovať a vzdelávať sa, alebo sa len hrať. A čo je ešte lepšie, sú tam zahrnuté aj viaceré pohybové aktivity, aby deti netrávili celé dni iba sedením pri obrazovkách.

4. Stolové hry

Ak máte detí viac, je vhodné siahnuť po rodinných, strategických, postrehových či kooperatívnych hrách. Vhodnou hrou pre väčšie deti môže byť napríklad Dobble a pre menšie Dobble Kids, postrehová rýchlovka, ktorá deti bude zaručene baviť. Ďalšou vhodnou hrou môžu byť Speed Cups. Hra, v ktorej budú vaše deti usporadúvať 5 plastových pohárikov do radu alebo na seba podľa postupnosti na karte, rýchlejší vyhráva!
Pro tip! Ak chcete deti zabaviť na dlhšie, Speed Cups si deti vedia aj samé (alebo s Vašou pomocou) vyrobiť doma. Stačí Vám 5 plastových pohárov pre každé dieťa, kartón, fixky či iné farby a pár desiatok minút času na spoločnú prípravu.

5. Divadlo

Jednou z možností môže byť bábkové divadlo. Deti niektoré rozprávky poznajú už skoro naspamäť, a preto tvorba bábok a nacvičenie predstavenia by nemal byť problém. Alebo dohodnite s Vašimi deťmi ešte lepší deal! Vy im prečítate rozprávku a následne dáte pár hodín na prípravu outfitov a nacvičenie scénky. Ďalších pár hodín nemusíte vedieť o tom, že nejaké deti máte. Znie to dobre, však? A večer Vás po práci bude čakať ešte aj kultúrny zážitok!

6. Vlastná záhradka

Vyberte spolu s deťmi rastlinky, ktoré chcú pestovať. Či pôjde o hrášok, fazuľu, paradajky alebo šalát, je len a len na Vás. Deti ich budú polievať, sledovať, hľadať prvé klíčky a následne zbierať úrodu. Keďže ste teraz s nimi doma, môžete ich hravou formou naučiť zodpovednosti. Keďže o svoju balkónovú záhradku sa budú musieť samé starať, okrem toho v nich vzbudíte aj záujem o prírodu.

A na záver, deti sú aktívne a kreatívne stvorenia, častokrát Vás prekvapia, niekedy milo, inokedy nemilo. Dovoľte im, aby rozvíjali svoje zmysly a tešte sa aj vtedy, keď niečo rozbijú. Keď sa to však stane, vysvetlite im, že to musia upratať – predsa len človek sa najlepšie učí na vlastných chybách a nepodarkoch. To platí nie len pri práci, ale aj v živote. A ak Vám home office začne poriadne liezť na nervy, staňte sa na chvíľu deťmi aj Vy, hrajte sa s nimi, sledujte ich, vžite sa do nich a tešte sa z maličkostí a spoločných chvíľ s nimi.

Autor:

Klaudia Šupáková

Zdieľať:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

MEDIACOM BLOG

Súvisiace články

Ako namiešať správny tímový koktail?

Na to, aby ste identifikovali a využili príležitosti na rast, potrebujete vybudovať správny tím. Typ osobnosti je pritom rovnako dôležitý ako technické zručnosti. Tím je

MediaCom News – Jún 2020

Aj v júni sme pre Vás pripravili krátky súhrn aktualít, zaujímavostí a noviniek zo sveta médií, marketingu a sociálnych sietí. Facebook postupne zavádza možnosť realizovať

Našli ste, čo ste hľadali?

Napíšte nám, s čím potrebujete pomôcť a získajte úvodnú konzultáciu zadarmo!